Фарингітом називають запальний процес на слизових оболонках глотки, що супроводжується дискомфортним першінням і неприємними відчуттями при ковтанні.

Загальні відомості

 krioterapiya

Гострий фарингіт зазвичай виникає при проникненні на слизові гортані патогенних вірусів та інших хвороботворних мікроорганізмів. Гостра форма патології характеризується стрімким розвитком та обумовлюється інфекцією. Крім того, провокують розвиток патології і такі фактори:

  • Тютюнопаління;
  • Переохолодження або тривале перебування на холоді;
  • Вживання спиртного;
  • Порушення носового дихання;
  • Агресивна екологія та несприятливі кліматичні умови;
  • Проблеми стоматологічного характеру;
  • Гормональні порушення;
  • Вживання занадто холодної або надто гарячої їжі;
  • ЖКТ патології;
  • Роздратування області глотки гострою, гіркою або кислою їжею, хімічними речовинами та ін.

Найчастіше зустрічається вірусний фарингіт. Приблизно 1/3 всіх випадків патології посідає бактеріальний фарингіт. Патологія може розвинутись і на тлі грибкового ураження гортані. Фарингіт у дітей зустрічається дещо частіше, ніж у дорослих, хоча є такі форми патології, які є типовими саме для дорослого населення.

Загалом зрозуміти, що таке фарингіт, простіше за факторами, які його провокують. Хронічний фарингіт найчастіше виникає внаслідок неправильної терапії запалення гострої форми. Також причини фарингіту можуть обумовлюватися тривалим роздратуванням гортані, хронічні інфекції та ін.

Симптоми фарингіту

Ознаки фарингіту зазвичай пов’язані з хворобливими відчуттями при ковтанні, особливо при порожньому ковтанні, коли зайва сухість дратує слизові оболонки. Також симптоми фарингіту можуть проявлятися у вигляді гіпертермії, першіння чи загальної слабкості. Іноді дискомфортна симптоматика може переміститися на зону вух.

Ознаки запалення часто збігаються з проявами інших патологічних станів, наприклад, скарлатини, кору або краснухи, тому важливо правильно встановити походження запального процесу.

При хронічному типі патології пацієнти відзначають появу грудки в області горла, при якому хворому хочеться прокашлятися і прочистити горло. Кашель при фарингіті також вважається характерним проявом. Кашель зазвичай має надривний, сухий характер, локалізується саме в області горла. Ці ознаки зазвичай супроводжуються підвищеною температурою, загальними нездужаннями, слабкістю.

На задній стінці гортані утворюється неприємний слиз, який пацієнт змушений ковтати. Це викликає багато дискомфортних відчуттів і серйозно порушує сон. Горло червоніє, на його стінках утворюється яскраво виражений слизово-гнійний наліт.

Фарингіт у дорослих може протікати в поєднанні з симптоматикою супутніх патологічних станів на кшталт грипу або респіраторних вірусних інфекцій. Іноді ознаки патології плутають із ангіною. Залежно від різновиду патологічного стану симптоматика може дещо відрізнятися.

Класифікація

Загалом захворювання поділяється на гостру та хронічну форму. При цьому гостре запалення горла виникає внаслідок прямого на слизові тканини сигаретного диму чи інфекційних патогенів. Гострі форми запалення поділяються на кілька різновидів:

  • Бактеріальний – зазвичай розвивається при патологічно низькому імунітеті;
  • Вірусний або ринофарингіт – виникає на тлі риновірусу;
  • Грибковий – формується внаслідок проникнення на слизові грибки;
  • Алергічний фарингіт – активується, коли в організм пацієнта проникає якийсь алерген;
  • Травматичний – обумовлюється пошкодженням гортанних та горлових слизових оболонок.

Крім того, залежно від типу патології розрізняють:

  1. Гнійний фарингіт – запалення горла, що супроводжується утворенням на слизових гнійних мас. Розвивається швидко, може супроводжуватися утворенням дрібних виразок або великим нагноєнням.
  2. Гіпертрофічний фарингіт – при такій формі запалення спостерігається незворотне потовщення тканин глотки.
  3. Гранульозний фарингіт – патологія, ускладнена утворенням на лімфоїдній тканині великих зерен – гранул. Протікає такий тип захворювання досить тривалий час і має хронічний характер.
  4. Катаральний фарингіт характеризується вираженим першінням і утворенням рясного і в’язкого слизу.

Лікування фарингіту у дорослих або дітей залежить від конкретного типу запального процесу і може суттєво відрізнятися.

Як лікувати фарингіт

Чим лікувати фарингіт у кожному конкретному випадку вирішує фахівець. Майже завжди терапія має симптоматичний характер. Фарингіт у дитини при вираженій гострій симптоматиці може вимагати постільного режиму. Дорослим досить уникати людних місць, перевтоми та виконання важкої фізичної роботи.

Вкрай важливе часте і тепле пиття, щадний раціон з винятком твердої, гострої та холодної їжі, яка є додатковим дратівливим фактором. З напоїв рекомендується молоко з медом та теплий чай.

Залежно від етіології запального процесу можуть бути призначені медикаментозні препарати на кшталт антибіотиків, противірусних засобів та ін. Ефективно справляються з лікуванням фарингіту антисептичні засоби місцевої дії. При ринофарингіті лікування може проводитися за допомогою зрошення аерозолями антибіотичної дії.

Кріолікування

Якщо запальний процес набув хронічної форми, то призначається кріолікування фарингіту. Також показанням до подібної терапії є катаральний, атрофічний та гіпертрофічний тип хронічного запалення горла. Кріовплив на запалені тканини не приносить болю, тому у використанні знеболювальних засобів немає потреби, хоча дітям перед процедурою можуть зробити місцеве знеболювання.

  • Пацієнт під час процедури повинен сидіти.
  • Курс лікування хронічного фарингіту передбачає проведення 2-3 процедур з інтервалом між ними в 6-8 тижнів.
  • Хоча в не дуже складних випадках можна обійтися і одним сеансом.
  • У процесі кріотерапії фахівець впливає холодом на запалену задню стінку горла, гранули та бічні валики.
  • Приблизно на 3-5 добу після терапії розгладжується слизова поверхня, зникають запальні ознаки на кшталт першіння, надмірної сухості, ковтального болю та кашлю.

На думку фахівців кріовплив вважається найефективнішим методом терапії хронічно запаленого горла. Подібне лікування протипоказане за наявності вираженої атрофії задньої частини глотки або при гострих загострених патологіях верхніх дихальних структур.

Кріотерапія доступна для пацієнтів будь-якого віку в нашій клініці Зозуля. Наші фахівці професійно та ефективно проведуть сеанси за допомогою висококласного обладнання. Ми гарантуємо отримання найвищого результату. Після курсу кріотерапії в нашій клініці помітно зменшаться епізоди різних простудних патологій, організм стане стійкішим до переохолоджень, знизиться гіпертрофія фолікулів та покращиться загальне самопочуття пацієнта.