Сірчана пробка – це суміш шкірного сала і сірки, яка виробляється залозами та накопичується в слухових проходах. Вона також містить мікрочастинки пилу та відмерлих клітин шкіри. Спочатку вона має кремову консистенцію, але поступово твердіє, аж до кам’янистого стану. Накопичення сірки може бути будь-якого відтінку: від жовтого до коричневого.
У чому причина утворення вушних пробок
Сірчані накопичення у вухах причини мають різні:
- Неправильна гігієна
Зловживання ватними гігієнічними паличками належить до основної причини закупорки слухового проходу. Вони пошкоджують шкіру зовнішнього вуха, що підсилює секрецію сірки. Ватні палички проштовхують і утрамбовують сірчану речовину, самоочищення проходу порушується і у вусі утворюється сірчана пробка.
- Підвищене виділення сірки
У деяких пацієнтів при порушенні жирового обміну підвищується вміст холестерину, що підвищує в’язкість сірчаної речовини у вухах.
- Особливості анатомічного характеру
Подібний фактор має місце у випадку, коли слуховий прохід занадто вузький або надто звивистий, що ускладнює самоочищення.
- Чужорідне тіло
Якщо у вусі щось застрягло, то залози підсилюють секрецію, сірка через застряглу перешкоду не може очищатися самостійно.
- Часте носіння навушників або постійне використання слухового апарата
Постійний контакт подразнює вушні залози, вони активуються, починає вироблятися більше сірки, яка й утворює накопичення у вухах.
- Інфекційно-запальні процеси в зовнішньому вусі (отит і т.д.)
На тлі подібних патологій сірчана речовина не встигає очищатися, а зменшений просвіт проходу (через набряклість, характерну для таких захворювань) ще більше ускладнює вихід сірки назовні.
- Професійна діяльність, пов’язана з роботою у надмірно пилових або сухих приміщеннях
У людей, які працюють у шахтах або на млинарських підприємствах, пил, що витає в повітрі, накопичується у вухах, що ускладнює самостійний вихід сірки та підсилює її секрецію. Якщо ж доводиться довго перебувати в приміщенні з надто сухим повітрям, то сірчана речовина пересихає і виникає закупорка.
- Шкірні патології біля слухового проходу
У зв’язку з патологіями на кшталт псоріазу або екземи, епідерміс у слуховому проході починає лущитися. Відмерлі пластинки шкіри змішуються із сірчаною речовиною, згущуючи її консистенцію, і провокуючи закупорку.
- Підвищена волосатість у зовнішньому вусі
Подібна особливість порушує самоочищуючі процеси, сірка чіпляється за волоски і створює закупорку.
- Вікові особливості
З віком ймовірність утворення пробки у вухах значно збільшується. Зазвичай це пов’язано з ослабленням самоочищуючої функції, а волосяний покрив у вушній раковині та проході у літніх людей стає більш густим. Трохи рідше з’являються сірчані пробки у дітей.
Як зрозуміти, що у вусі утворилася пробка
Про наявність проблеми більшість людей може зовсім не здогадуватися, оскільки симптоми наявності вушної пробки можуть довго не проявлятися і виявляються тільки при перекритті слухового проходу. Про утворення закупорки у вусі свідчать симптоми на кшталт зниження слуху, стороннього шуму та закладеності. Подібні ознаки сірчаної пробки зазвичай розвиваються повільно, тому пацієнти й не помічають поступово настаючої глухоти.
Зі збільшенням пробки у хворих може з’явитися нудота, запаморочення та кашель, що пов’язано з тиском і подразнювальною дією сірки на перетинку. Пацієнти починають чути відлуння свого голосу, а якщо процес дії на перетинку затягується, то в ній або середньому вусі може розпочатися запальний процес (мірингіт або отит).
В особливо важких випадках наявність сірчаної пробки може проявляти себе епілептичними припадками, аритміями або паралічем лицевого нерва. Подібна клінічна картина характерна для сильно давлячої на перетинку сірчаної пробки, що утворилася у кістковому відділі. Але після вилучення сірчаного накопичення вся симптоматика зникає.
Видалення сірчаної пробки в нашій клініці
Сірчана пробка у вусі потребує кваліфікованого лікування, оскільки небезпечна її близькість до барабанної перетинки при самостійному непрофесійному видаленні може призвести до травми слухового проходу. Існує кілька методик, як видалити сірчану пробку. Найпоширеніший з них – промивання вух або іригація.
Процедуру проводять електронним іригатором або шприцем Жане. Сірчану пробку вимивають напором води або антисептичного розчину на кшталт фурациліну. Якщо сірчана пробка м’яка, то вимивання починають одразу. Якщо пробка тверда та суха, то доведеться 3-5 днів покапати 3% перекис водню по пів піпетки у кожне вухо на 1 хвилину по 3-5 разів на добу. Це робиться з метою розм’якшити пробку для подальшого вимивання.
Лікування сірчаної пробки подібним способом недопустиме при раніше перенесеному або наявному на даний момент середньому отиті гнійного характеру або при перфорації барабанної перетинки.
Профілактичні заходи
Для профілактики сірчаних пробок рекомендується очищати прохід змоченим водою тампоном і не використовувати
для чищення вух ватяні палички.
У нашій клініці ви можете отримати кваліфіковану консультацію отоларинголога та пройти якісну процедуру видалення сірчаної пробки без наслідків для здоров’я.