Нерідко при появі нежитю ми не приділяємо належної уваги його лікуванню, сподіваючись, що «минеться само». Подібний підхід до лікування риніту чреватий розвитком гаймориту – захворювання носових пазух, що розвивається внаслідок невилікуваної застуди або нежитю. Крім того, подібне захворювання нерідко виникає внаслідок каріозних або хворих зубів.

Гайморит у дорослих супроводжує патології на зразок грипу або застуди та інших вірусних інфекцій. Мікроорганізми проникають у носові пазухи і провокують там запалення. Збудниками стають мікоплазми, віруси, стрептококи, гриби, хламідії тощо.

лікування гаймориту

Поширені причини гаймориту

Загалом фахівці виділяють такі причини гаймориту:

  • Травми носової слизової;
  • Потрапляння в пазухи бактеріальних і вірусних збудників;
  • Невилікуваний нежить або запущена застуда часто стає причиною гаймориту у дітей;
  • Тривале перебування на протязі або в надмірно сухому приміщенні;
  • Переохолодження, слабкий імунітет, алергія;
  • Структурні аномалії в носі і глотці, травми носа, утворення поліпів;
  • Різного роду небезпечні патологічні стани на зразок пухлин, туберкульозу, променевої хвороби тощо.

Нерідко гайморит розвивається внаслідок тривалого зловживання назальними краплями, які сприяють скупченню секрету в носових пазухах, що і призводить до розвитку гаймориту.

Симптоми та ознаки гаймориту

Для гострого перебігу гаймориту характерно:

  1. Наявність слизових виділень та закладеності носових ходів;
  2. Головні болі розпираючого характеру, що іррадіюють у лобову частину і щоки, в зуби і корінь носа, у скроні. Причому при повороті або нахилі подібні прояви значно посилюються;
  3. Набряклість повік і щік;
  4. Прояви інтоксикації у вигляді в’ялості та проблем зі сном, втрати апетиту та гіпертермії;
  5. Знижене нюхання.

Зазвичай пацієнти скаржаться, що у них труднощі при диханні певною ніздрею, що характерно для гаймориту, адже при традиційному нежитю закладеність спостерігається в обох ніздрях. Сморкання не приносить належного полегшення.

  • Увага! Якщо застуда триває довше тижня, з носа тече гнійна слиз, а приблизно з п’ятого дня хвороби турбує гіпертермія, то необхідно обов’язково відвідати терапевта.

Коли гайморит переходить у хронічну форму, то пацієнти відчувають певну болісність, сухість і першіння в області горла. Хронічна форма запалення носових пазух зазвичай супроводжується:

  • Загальним нездужанням і слабкістю;
  • Періодично рецидивуючим ринітом;
  • Постійними головними болями;
  • Незначною гіпертермією з показниками порядку 37-37,8°С.

Нерідко про наявність хронічного гаймориту свідчить кашель у нічні години, обумовлений стіканням гнійної слизу по задній глотковій стінці.

Як вилікувати гайморит?

Терапевтичний підхід до лікування гаймориту зумовлюється складністю патології та причинами, що спровокували її розвиток. Основним завданням протигайморитної терапії є усунення набряклості слизових тканин носових пазух, відновлення дренажу та відтоку гнійної слизу.

З цією метою застосовуються назальні засоби від гаймориту у вигляді крапель або спреїв на кшталт Дієнос, Називін, Фармазолін, Нафтизин. Подібні препарати допомагають очистити пазухи і усунути набряклість носових структур.

  • Увага! Краплі подібної групи забороняється використовувати довше 5-7 діб, оскільки існує загроза атрофії слизової з подальшим вазомоторним ринітом.

Важливе значення в комплексному протигайморитному лікуванні мають антибіотичні ліки від гаймориту. Зазвичай використовуються засоби останньої модифікації на кшталт Азитроміцину, цефалоспоринів або Аугментину, а також Біопароксу і Зофри.

Як додаткове лікування показано використання жарознижувальних, знеболюючих, протизапальних та протиалергічних препаратів. Додатковими засобами терапії виступають методики на зразок пункцій з лікарським препаратом або промивання носа за методом Проєтца, який називають «зозуля».

Промивання носа при гаймориті

Суть лікування гаймориту “зозулею” полягає у промиванні пазух спеціальними препаратами. Щоб у процесі процедури розчин не проник у гортань, пацієнту необхідно повторювати: «ку-ку». Подібний спосіб лікування належить до методик без проколу, а якщо об’єднати його із застосуванням сучасних лікарських засобів та фізіотерапевтичними процедурами, то процес лікування гаймориту стане набагато ефективнішим.

По суті, методика «зозуля» належить до апаратних способів лікування з використанням медикаментозних препаратів на кшталт Санорину, Назонексу, Галазоліну або Нафтизину. Завдяки цим засобам максимально підвищується ефективність і глибина проникнення антисептичних засобів. Якщо подібними засобами нехтувати, то ефективність лікування падає, а сама процедура завдає вкрай неприємних відчуттів.

За допомогою «зозулі» проводяться промивання носової порожнини асептичними розчинами на кшталт Мірамістину, Цефтріаксонба або Фурациліну, але їхня дія може супроводжуватися печінням або чханням у носі. Крім гаймориту, «зозуля» показана при різних ринітах, тонзилітах, поліпах, запаленні аденоїдів або носовій інфекції.

Ефективне лікування гаймориту в Києві методом «зозуля» можливе у нашій клініці. Ми використовуємо переважно методи лікування гаймориту без проколу. При правильному промиванні носа відбувається ефективне очищення всіх гайморових пазух від слизових та гнійних мас.